Co powinniśmy wiedzieć o terminie porodu?

Co powinniśmy wiedzieć o terminie porodu?

Zależność terminu porodu od badania USG

Termin porodu można wyznaczać poprzez USG, a więc badanie ultrasonograficzne. Jest ono na pewno najbardziej wiarygodne oraz bardzo przydatne u kobiet, które miały przed ciążą cykle nieregularne. W ten sposób oszacowany wiek ciąży oraz także termin porodu mogą znacząco się różnić od wcześniej wspomnianej metody, są jednak niesamowicie prawdopodobne. Stosunkowo dokładny termin porodu można określić, gdy badanie USG pozostanie przeprowadzone jeszcze w pierwszy trymestrze ciąży.

Parametr, który jest wykorzystywany przy określeniu wieku ciąży oraz terminu porodu jest sam wskaźnik CRL, a więc długość ciemieniowo-siedzeniowa naszego płodu. Pomiaru dokonać najlepiej przed dziesiątym tygodniem ciąży, wówczas wynik będzie bardzo wiarygodny. W kolejnych etapach ciąży wykonujemy inne pomiary. Można tutaj wymienić wymiar główki płodu dwuciemieniowy, wymiar móżdżku płodu czy też długość udowej kości, dla których CRL stanowi bardzo ważny punkt odniesienia. Sprawdź https://www.rodzice.pl

Inne sposoby na wyznaczenie terminu narodzin

Bardzo często zdarza się, że kobieta ciężarna trafiła do ginekologa już w ciąży zaawansowanej i nie jest kompletnie w stanie podać daty zapłodnienia czy też swojej ostatniej miesiączki. Wówczas wskazówką mogą się okazać takie informacje, jak moment odczuwania ruchów płodu pierwszych. Kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy, ruchy młodu odczuwać mogą około 19-20 tygodnia ciąży. Kobiety, które rodziły już, pierwsze ruchy płody wyczuwają już około 17 bądź 18 tygodnia ciąży. Ginekolog oczywiście także zwraca uwagę na wysokość kobiecego dna miednicy. Im jest wyżej ono położone, tym ciąża jest dużo bardziej zaawansowana. Niemniej na podstawie tychże danych nie sposób jest precyzyjnie określić danego terminu porodu.

W sieci znajdziemy także kalkulatory terminów płodu. Jednak najbardziej ufajmy swojemu ginekologowi. Jest to niezmiernie ważne. Musimy mieć przecież do niego pełne zaufanie. Jest to nasz lekarz prowadzący i niczego przed nim nie powinniśmy ukrywać.

Zdrowie

Nowy komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poprzednie
Czy białko lepiej pić przed treningiem czy też po treningu?
Next reading
Wizyta u psychologa