Pielęgnacja soczewek – czego nie wolno robić?

Jeśli jesteśmy użytkownikami soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku, to ich pielęgnacja jest bardzo ważna. Jest to kluczowa kwestia, w przypadku gdy chcemy jak najdłużej cieszyć się komfortem i dobrym widzeniem.

Efektywna pielęgnacja soczewek kontaktowych powinna być przeprowadzana w sposób określony, dzięki czemu mamy możliwość czerpać z użytkowania soczewek maksimum satysfakcji. Wystarczy trzymać się stricte kilku zasad by cieszyć się wygodą i komfortem.

Po pierwsze

Najważniejszą zasadą jeśli chodzi o pielęgnację soczewek kontaktowych jest przestrzegać odpowiedniej higieny rąk oraz pojemniczka, w którym przechowujemy soczewki kontaktowe. Jest to gwarant utrzymania zdrowia oczu, ponieważ pozwala na eliminację bakterii, które mogą dostać się do naszego oka i wywołać komplikacje zdrowotne. Nie wolno zatem zaniedbywać higieny!

Po drugie

Komu z nas nie zdarzyło się kiedyś, że na czas zapomniało kupić płynu pielęgnacyjnego a poprzedni już się skończył? Z pewnością już komuś przyszło do głowy, żeby przechowywać soczewki zanurzone w wodzie kranowej – w tym momencie musimy powiedzieć stanowcze NIE takim zabiegom. Jest to absolutnie zakazane i niedozwolone. W wodzie nie tylko takiej w jeziorze czy w morzu, ale również wodzie kranowej znajdują się bakterie, które po dostaniu się do oka wraz z soczewką, mogą rozwinąć się w poważne choroby, a nawet wpłynąć na pogorszenie widzenia. Gdyby zdarzyła nam się taka sytuacja lepiej użyć soli fizjologicznej, jest to jednak tylko krótkoterminowe rozwiązanie, ponieważ taka substancja nie dezynfekuje i czyści a tylko pozwala w sposób bezpieczny przechować soczewki przez czas nie noszenia na oku.

Po trzecie

Skoro jesteśmy już przy metodzie przechowywania naszych soczewek kontaktowych po odpowiedniej pielęgnacji musimy wspomnieć o absolutnym zakazie wkładania soczewek więcej niż raz do tego samego płynu do czyszczenia soczewek. Raz użyty płyn należy niezwłocznie wylać, umyć pojemnik na soczewki, wysuszyć go i zamknąć. Tak przygotowany poprawnie pojemniczek może czekać na ponowne użycie a my będziemy cieszyć się komfortowym i wyraźnym widzeniem.

Po czwarte

Przed włożeniem soczewek do pojemnika należy każdorazowo umyć dokładnie je z każdej strony poprzez pocieranie opuszkiem palca na wyprostowanej dłoni przy użyciu płynu pielęgnacyjnego przeznaczonego do soczewek miękkich. Tylko niektóre z płynów do czyszczenia soczewek posiadają w składzie cytrynian sodu pozwalający na zachowanie czystości bez pocierania, choć pocieranie sprawi, że będziemy mieć pewność iż soczewka jest poprawnie wyczyszczona. Przykładem takiego płynu jest EyeLove Comfort PLUS z dodatkiem hialuronianu sodu zapewniającego dodatkowo oprócz czyszczenia i dezynfekcji również nawilżenie. Płyn występuje w trzech pojemnościach: 100 ml, 360 ml oraz 500 ml.

Uncategorized

Nowy komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poprzednie
Dieta dopasowana do dzieci
Next reading
Jak dbać o nasiona marihuany leczniczej?