Stomatolog radzi – jak dbać o zęby przed snem?

Prawidłowa higiena jamy ustnej – szczególnie na zakończenie dnia, tuż przed snem – jest niezwykle ważna. Przyczynia się bowiem nie tylko do świetnego wyglądu i olśniewającego uśmiechu, ale również do utrzymania zdrowych i mocnych zębów. Jak zatem dbać o higienę jamy ustnej? Stomatolog z Wilanowa podpowiada:

Regularne szczotkowanie zębów

Systematyczność w działaniu dotyczy także higieny jamy ustnej. Dokładne i regularne mycie zębów to podstawa, od której powinniśmy zacząć walkę o zdrowy uśmiech. Tej czynności warto uczyć już najmłodsze dzieci, tuż po pojawieniu się pierwszych ząbków mlecznych. W utrwaleniu zdrowego nawyku pomoże wspólne wykonywanie tej czynności, bowiem przykład zawsze idzie z góry. Pamiętajmy zatem o myciu zębów 2-3 razy dziennie, zawsze po posiłku. Wystarczą dwie minuty dokładnego szczotkowania, by uzyskać świetny efekt. Nigdy nie zapominajmy o wieczornym myciu przed snem, gdyż w trakcie wielogodzinnego odpoczynku bakterie pozostające na płytce namnażają się w zastraszającym tempie.

Wybór odpowiedniej szczoteczki i pasty

Choć wydaje się to nazbyt oczywiste to jednak dla wielu osób dobór odpowiednich przyrządów do pielęgnacji zębów przysparza sporo problemów. Wybór na rynku jest teraz ogromny – obok tradycyjnych manualnych szczoteczek pojawiły się elektryczne i soniczne. Bez względu na to na jaką opcję się zdecydujemy warto wziąć pod uwagę miękkość włosia, gdyż nadwrażliwe dziąsła mogą źle zareagować na kontakt z twardą szczoteczką. Dodatkowo wybór pasty odpowiedniej pasy – wybielającej, do zębów wrażliwych, krwawiących dziąseł – pomoże uzupełnić higienę jamy ustnej.

Korzystanie z dodatkowych pomocników

Oprócz tak ważnego szczotkowania istotne jest również wsparcie higieny o dodatkowe elementy. Chodzi o użycie nici dentystycznych lub specjalnych irygatorów, które pozwalają na dotarcie do trudno dostępnych przestrzeni między zębami. Zwykła szczoteczka często nie radzi sobie z takimi szczelinami, więc warto zaopatrzyć się w odpowiedni do tego przyrząd. Zwieńczeniem pielęgnacji jamy ustnej przed snem powinno być również użycie płynu do płukania, który nie tylko odświeża oddech, ale także pomaga w walce z bakteriami.

Uncategorized

Nowy komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poprzednie
Żywność ekologiczna- czym tak naprawdę jest?
Next reading
Czy problemy z potencją odbijają się negatywnie na naszym ogólnym samopoczuciu?